SQL Server 2005’de Otomatik Backup Alma

Cuma, Ağustos 8th, 2008 @ 21:25

Sql serverdan backup alırken SQL Server Management Studio Express ‘yi kullanacağız. Kurulu değil ise şiddetle kurmanızı tavsiye ederim.

1. Otomatik backupını almak istediğimiz veritabanın üzerine sağ tıklanıp, tasklardan backup seçilir.

2. Buradan gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra OK e tıklanılması durumunda manuel olarak veritabanımızın backup ını almış oluruz. Ama biz otomatik olarak aldıracağımız için burada ki ayarların bir script dosyasını almamız gerekli. Aşağıdaki şekildeki gibi sql uzantılı dosyamızı elde edebiliriz.

sql_backup.jpg" alt="Sql Management Studio Express" width="432" height="388" />

3. Şimdi elimizde sql uzantılı bir script dosyamız mevcut. Bunu bir batch dosyasıyla çalışır hale getirmemiz gerekmekte. Bunu da .bat uzantılı bir dosyanın içeriğini aşağıdaki gibi yaparak gerçekleştirebiliriz.

cd C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Tools\Binn
sqlcmd -i c:\SQLscriptyolu\SQLscriptismimiz.sql -o c:\backup\output.txt

Dosyamızın içeriğini kendimize göre değiştirdikten sonra çift tıklama ile çalışabilecek bir backup batch dosyası oluşturmuş oldu.

4. Bundan sonra geriye kalan sadece bir tane schedule tanımlamak. Scheduled Task larımıza girerek buradan wizard kullanarak veya manuel olarak bir adet zamanlayıcı oluşturulur. Görev olarak oluşturduğumuz batch dosyasını gösterirsek, belirlediğimiz zaman aralığında backupımız otomatik olarak alınacaktır.

Tags: , ,
Posted in .NeT 2008, SQL Server | No Comments »

Önceki Yazı << Sonraki Yazı >>

Leave a ReplyTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.